| Allmänt |
| Typ av produkt | LED-bakgrundsbelyst, platt LCD-skärm |
| URL med QR-kod för energimärke | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2363412 |
| Energiklass | Klass G |
| Energiförbrukning vid drift | 142 Watt |
| Strömförbrukning för SDR (På-läge) | 147 kWh/1 000 h |
| Diagonalklass | 55" |
| Diagonalstorlek | 54.63" |
| Kommersiell användning | Ja - digital skyltning |
| Serie | EQ3 Series |
| TV-tuner | Ingen mottagare |
| TV-mottagaravkänning | Nej |
| Videogränssnitt | HDMI |
| HDMI-portskvantitet | 3 portar |
| PC-gränssnitt | VGA (HD-15) |
| Lägen | Stående läge, liggande läge |
| Bildförbättringar | Dynamisk kontrast |
| Bredd | 124.2 cm |
| Djup | 6.6 cm |
| Höjd | 71.3 cm |
| Vikt | 15.6 kg |
| Färg | Svart |
| Display |
| LCD-skärmteknik | ADS |
| Färgstöd | 1.060.000.000 färger |
| Upplösning | 3840 x 2160 |
| Visningsformat | 4K UHD (2160p) |
| Bildkvot | 16:9 |
| LCD-teknik för bakgrundsbelysning | Direct LED |
| Beläggning | Bländfri, 25 % ljusspridning |
| Bildkontrastförhållande | 1200:1 |
| Dynamisk kontrast | 50000:1 |
| Ljusstyrka | 500 cd/m² |
| Bildvinkel | 178 grader |
| Bildvinkel (vertikal) | 178 grader |
| Svarstid | 8 ms |
| Bakgrundsbelysningens livslängd | 50,000 timme/timmar |
| Kommersiella funktioner | 20° tilt, HDMI power management, PC power management, fjärrlås, PJLink, USB File Play, USB-autospelning, memory viewer |
| Driftstimmar / dagar | 18 / 7 |
| Egenskaper | Dynamisk bakgrundsbelysningskontroll, AMX Device Discovery, schemalagd timer |
| Ställ och hållare |
| Monteringsgränssnitt för platt bildskärm | 400 x 400 mm |
| Överensstämmer med VESA | Ja |
| Mediespelare |
| USB-port | Ja |
| Antal USB-portar | 1 |
| Fjärrkontroll |
| Typ | Fjärrkontroll |
| Batteriets formfaktor | AAA-typ |
| Batteri ingår | Ja |
| Antal batterier som medföljer | 2 |
| Antal batterier som behövs | 2 |
| Ljudsystem |
| Högtalarsystem | 2 högtalare |
| Uteffekt / total | 20 Watt |
| Högtalare | 2 x högtalare - 10 Watt |
| Nätverks- och Internet-multimedia |
| Anknytningsbarhet | LAN |
| LAN-protokoll | Fast Ethernet |
| Anslutningar |
| Anslutningstyp | 3 x HDMI-ingång VGA-ingång Linjeutgång för ljud Linjeingång för ljud USB 2.0 LAN Seriell inmatning |
| Diverse |
| Inkluderade tillbehör | USB-skydd, 2 x clampers |
| Standarder som följs | CEC, UL 62368-1, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-19, EN 62368-1:2014, BS EN 62368-1:2014, Class A, FCC 47 CFR Part 15 Subpart B, ICES-003 issue 7, EN 55032:2015, EN 55032:2015/A11:2020, EN 55035:2017, EN 55035:2017/A11:2020, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013 |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Nätaggregat |
| Inspänning | AC 110-240 V (50/60 Hz) |
| Strömkonsumtionsställ med | 0.5 Watt |
| Strömkonsumtion (vid läge av) | 0.3 Watt |
| Mått och vikt (brutto) |
| Bredd (brutto) | 135 cm |
| Djup (brutto) | 16 cm |
| Höjd (brutto) | 86 cm |
| Vikt (brutto) | 23 kg |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80 % (icke-kondenserande) |