| Allmänt |
| Typ av bildskärm | LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm / TFT aktiv matris |
| URL med QR-kod för energimärke | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1306009 |
| Energiklass | Klass E |
| Diagonal storlek | 16" |
| Bildyta | 15.6" |
| Paneltyp | IPS |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Ursprunglig upplösning | Full HD (1080p) 1920 x 1080 vid 60 Hz |
| Pixelhöjd | 0.179 mm |
| Ljusstyrka | 250 cd/m² |
| Kontrastförhållande | 700:1 |
| Färgstöd | 262 000 färger |
| Responstid | 5 ms (grå-till-grå) |
| Vertikal uppdateringshastighet | 50 - 61 Hz |
| Horisontell visningsvinkel | 170 |
| Vertikal visningsvinkel | 170 |
| Skärmbeläggning | Bländskydd |
| Bakgrundsbelysningsteknik | LED-bakgrundsbelysning |
| Egenskaper | Trace Free Technology, ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR), ASUS QuickFit Virtual Scale, ASUS GamePlus, flimmerfri teknik, Färgtemperaturval, Low Blue Light teknologi, ASUS Display Widget Lite |
| Färg | Mörkgrå |
| Dimensioner (BxDxH) | 35.985 cm x 1.195 cm x 22.675 cm |
| Vikt | 1.01 kg |
| Ljud |
| Typ | Högtalare |
| Uteffekt / kanal | 1 Watt |
| Inmatning |
| Typ | Pekskärm |
| Anslutning |
| Gränssnitt | 2 x USB-C/DisplayPort Alt Mode (data, ström) Mini HDMI Hörlurar |
| Mekanisk |
| Displaylägesjusteringar | Lutning |
| Lutningsvinkel | 20 |
| Diverse |
| Egenskaper | Kan monteras på stativ, inbyggt stöd |
| Inkluderade tillbehör | ZenScreen-fodral |
| Medföljande kablar | 1 x USB-C-kabel 1 x USB-C till USB-A-adapter 1 x Mini DisplayPort HDMI-kabel |
| Standarder som följs | UL, VCCI, BSMI, WHQL, CB, CCC, FCC, RoHS, KCC, WEEE, MEPS, J-MOSS, E-Standby, CEC, UkrSEPRO, ERP, EAC, RCM, BIS, CU, TUV Rheinland Flicker Free Certification, HDCP 1.4, sDoC, EPA 8.0, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Strömtillförsel |
| Inspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Strömförbrukning för SDR (På-läge) | 10 kWh/1 000 h |
| Strömförbrukning (typisk) | 9.88 Watt |
| Strömkonsumtionsställ med | 0.5 Watt |
| Strömkonsumtion (vid läge av) | 0.3 Watt |
| Programvara / Systemkrav |
| Inkluderad programvara | Adobe Creative Cloud (3 månaders medlemskap) |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets bredd | 48.5 cm |
| Emballagets djup | 7.6 cm |
| Emballagets höjd | 30.5 cm |
| Emballagets vikt | 2.86 kg |
| Hållbarhetsinformation |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 90% |