| Allmänt |
| Typ av bildskärm | LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm / TFT aktiv matris |
| Energiklass | Klass E |
| Energiklass (HDR) | Klass F |
| Diagonal storlek | 24" |
| Bildyta | 23.8" |
| Adaptive-Sync-teknologi | VESA Adaptive-Sync |
| Paneltyp | Fast IPS |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Ursprunglig upplösning | Full HD (1080p) 1920 x 1080 vid 240 Hz |
| Pixelhöjd | 0.2745 mm |
| Kontrastförhållande | 1000:1 |
| HDR-format | HDR10 |
| Färgstöd | 16,7 miljoner färger (6-biarst+FRC) |
| Färgskala | 86.6% Adobe RGB (CIE 1976), 87.7% DCI-P3 (CIE 1976), 111.7% Adobe RGB (CIE 1976) |
| Responstid | 1 ms (grå-till-grå), 0,3 ms (MPRT) |
| Vertikal uppdateringshastighet | 48 - 260 Hz |
| Horisontell uppdateringshastighet | 30 - 290 kHz |
| Gaming | Ja |
| Horisontell visningsvinkel | 178 |
| Vertikal visningsvinkel | 178 |
| Skärmbeläggning | Bländskydd |
| Bakgrundsbelysningsteknik | WLED |
| Egenskaper | 3-sidig ramlös, global dimning, överklockad 260 Hz, Crosshair Display, Dial Point, bildruteräknare, Game Color Mode, Low Input Lag, Motion Blur Reduction, skuggreglering, flimmerfri teknik, platt e-sportbas |
| Färg | Svart, röd |
| Dimensioner (BxDxH) | 54 cm x 17.74 cm x 43.45 cm - med ställ |
| Vikt | 3.31 kg |
| Anslutning |
| Gränssnitt | DisplayPort 1.4 2 x HDMI Hörlurar (minijack) |
| Mekanisk |
| Displaylägesjusteringar | Lutning |
| Lutningsvinkel | -3.0/+21 |
| VESA-infästningsgränssnitt | 100 x 100 mm |
| Diverse |
| Egenskaper | Plats för säkerhetslås (kabellås säljs separat), texturerad finish |
| Medföljande kablar | 1 x HDMI-kabel - 1.8 m 1 x DisplayPort-kabel - 1.8 m 1 x strömkabel |
| Standarder som följs | HDCP 1.4, HDCP 2.2, CB, EAC, FCC, REACH, RoHS, WEEE |
| Typ av säkerhetsplats | Kensington säkerhetsplats |
| Strömtillförsel |
| Strömförbrukning för SDR (På-läge) | 18 kWh/1 000 h |
| Strömförbrukning HDR (På-läge) | 22 kWh/1 000 h |
| Strömförbrukning (typisk) | 18 watt |
| Strömkonsumtionsställ med | 0.3 watt |
| Strömkonsumtion (vid läge av) | 0.3 watt |
| Programvara / Systemkrav |
| Inkluderad programvara | AOC G-Menu |
| Mått och vikt |
| Mått och vikt (komponenter) | Med ställ - bredd: 54 cm - djup: 17.74 cm - höjd: 43.45 cm - vikt: 3.31 kg Utan ställ - bredd: 54 cm - djup: 5.062 cm - höjd: 32.484 cm - vikt: 2.58 kg |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets bredd | 61.5 cm |
| Emballagets djup | 12.4 cm |
| Emballagets höjd | 42 cm |
| Emballagets vikt | 5.35 kg |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 3 år |